Eigenlijk weten we het allemaal wel: zittend vergaderen heeft allerlei nadelen. Natuurlijk, het is heel comfortabel vergaderen, gezeten in een aangename zetel aan een ruime tafel. Maar laten we eerlijk zijn: vergaderingen duren juist in zeer comfortabele omstandigheden misschien wel langer dan noodzakelijk. Pijke den Ambtman, bewegingswetenschapper aan de Hogeschool Arnhem-Nijmegen daagt de branche uit, het roer radicaal om te gooien: “Ga staan en kom in beweging.”
“Stoppen met zittend vergaderen is de meest gezonde interventie,” zegt Pijke. “Dat heeft te maken met hoe het menselijk lichaam suikers opneemt. Zittend vergaderen werkt diabetes type 2 en hart- en vaatziekten in de hand.”
Suikers en circulatie
Als je drie kwartier tot een uur stilzit, is het lichaam minder in staat om glucose (suikers) op te nemen. Voor deze opname is insuline nodig. Pijke: “Insuline opent als het ware poorten in de spieren waardoor glucose verder het lichaam in kan komen. Mechanische belasting, een wandeling bijvoorbeeld, zorgt ervoor dat deze poorten vanzelf opengaan. Er is dus minder insuline nodig.
Veel bewegen voorkomt lichamelijke problemen.
“Doordat je beweegt, stimuleer je de bloedcirculatie. Dat verkleint de kans op spataderen op latere leeftijd,”
zegt Pijke. Hij geeft een paar interessante voorbeelden van alternatieven: “Een vergadering van twee mensen kan heel goed tegelijkertijd een wandeling zijn. Dankzij nieuwe technologieën is het echt niet meer nodig om alleen maar zittend te werken. Sterker nog, een staande vergadering kost tot vijfendertig procent minder tijd en is daardoor ook gewoon efficiënter. Je kunt ook serieus vergaderen in een fitnessruimte. Men moet het alleen ook echt wíllen!” Voor locaties ziet hij ook kansen: “Locaties kunnen zich profileren op efficiënt en gezond vergaderen.” En, de hele branche uitdagend: “Kunnen we niet onze vergadercultuur veranderen? Of blijven we liever in oude patronen zitten?”